S 132 olovdan himoyalovchi pardevor
Bir qatorli poʻlat karkasda mineral paxta toʻldirilib, bir tomoni ikki qatlam gipskarton qoplamalardan va boshqa tomoni omixta qoplama bilan qoplangan pardevor.
• 1 kv. metr uchun massasi –  45 kg atrofida;
• pardevorning maksimal balandligi – maks 9 m*;
• pardevor qalinligi – 100 mm dan 150 mm gacha;
• olovbardoshlilik chegarasi: – EI 90.
• (1) KNAUF-Fayerbord plitasi - 1,0 m²;
• (2) KNAUF-qoplama (GQP-A, GQP-H2, GQP-DF) 12,5 mm - 3,0 mm;
• (3) KNAUF-profil PY 50×40 (75×40, 100×40) - 0,7 pog. m;
• (4) KNAUF-profil PU 50×50 (75×50, 100×50) - 2,0 pog. m;
• (5) KNAUF Insuleyshn Nobasil mineral plitasi - 1,0 m²;
• (6) TN 25  burama mixi - 13 14] dona.;
• (7) TN 35  burama mixi 29 [30] dona;
• (8) KNAUF-Fugen shpaklyovkasi gipskarton qoplamalar uchun - 1,0 [1,5] kg;
• (9) KNAUF-Fayerbord plitalari uchun KNAUF-Uniflot shpaklyovkasi - 0,3 kg;
• (10*) Gipskarton qoplama choklari uchun oʻzaklovchi qogʻoz tasma - 0,75 pog. m
• (11) Oʻzaklovchi tasma - 0,75 pog. m;
• (12) Dyubel mix 6×40 - 3,0 dona;
• (13) Zichlovchi tasma - 1,2 pog. m;
• (14*) KNAUF-profil BH - ** dona;
• KNAUF-Fayerbord plitasining asosiy vazifasi –  yongʻinning alanga olishiga toʻsqinlik qilib, shu orqali odamlarning koʻchirilishini taʼminlashdir. Bugungi kunda bozorda taqdim etilgan oʻtda yonmas materiallar ichida faqat u alanga bilan kurashda oʻzining samaradorligini isbotlagan. Bundan tashqari, shuni taʼkidlash joizki, KNAUF-Fayerbord mutlaqo xavfsiz ekologik material hisoblanadi.
• KNAUF-Fayerbord plitalarining standart yongʻin xavfsizligi sinovlari shartlarida boshqa qoplama gips materiallardan asosiy farqi shundaki, gips oʻzagidan kristallsimon namlik bugʻlangandan keyin materialda yoriq hosil boʻlmaydi va uzoqroq vaqt davomida u vayron boʻlmaydi.
• Kuchaytirilgan gips oʻzakdan tashqari, bunga buyumda olovbardosh oʻzaklovchi karkas vazifasini bajaruvchi oʻtda yonmas shishaxolst orqali erishiladi. KNAUF-Fayerbord plitalarining bu xususiyati konstruksiyalarning yanada yuqori olovbardoshliligini taʼminlaydi.
KNAUF-Fayerbord pardevor, devor qoplamalari, poʻlat konstruksiyalarning (ustun va toʻsin) yongʻindan himoyalovchi berkitmalarida va evakuatsiya yoʻlkalaridagi osma shiftlarda, har xil maqsad, qavatlilik va sigʻimlilikka ega turli binolarning zal xonalarida, shuningdek yongʻin xavfsizligiga oid talablarga binoan KM0 yongʻin xavfi sinfidagi yonmaydigan qurilish materiallari ishlatiladigan boshqa qurilish inshootlarida karkas-qoplama konstruksiyalarda olovbardosh qoplama materiali sifatida qoʻllanadi. Talab maʼlumotlari jadvalda keltirilgan. 2003-Yilning 22-iyulida qabul qilingan Rossiya Federatsiyasining N 123-F3-sonli “Yongʻin xavfsizligiga oid talablar toʻgʻrisidagi texnik reglament” nomli Nizomining 28 va 29-ilovalari
KNAUF-Fayerbord – bu texnik xonalarni, ayniqsa alangalanish xavfi mavjud joylarni: qozonxona, ustaxona, garaj, dudburon oʻrinlari va boshqalarni pardozlash uchun optimal yechim. Bu materialdan yasalgan devorlar yongʻinni bitta xonada tutish va alangani tashqariga chiqarmaslikka xizmat qiladi.
Yevropa KNAUF-Fayerbord uzoq yillardan buyon ishlatiladi. Uni ofis va savdo markazlaridagi zaxira chiqishlarida, yaʼni evakuatsiya yoʻllari oʻtuvchi joylarda keng qoʻllashadi. Bundan tashqari, uni mavjud devor konstruksiyalariga mahkamlanuvchi qoʻshimcha yonmas qoplama sifatida ham ishlatish mumkin.
KNAUF S 132 komplekt tizimi – bir qatorli metall karkasda gipskarton KNAUF-qoplamalardan (GKQ) ikki sath qilib va bir qatorli poʻlat karkasda KNAUF-Fayerbord plitalari bilan qoplangan pardevorlarni hosil qilish uchun zarur boʻlgan maxsus tazrda tanlangan materiallarning toʻliq majmuasidir.
Elementlab yigʻiladigan pardevorlar yuk koʻtaruvchi konstruksiya hisoblanmaydi.
• KNAUF-Fayerbord plitasi (GKQ);
• pardevor bir tomondan ikki qatlamli gipskarton KNAUF-qoplama (GKQ) va boshqa tomondan omixta material (tashqi qatlami – KNAUF-Fayerbord, ichki qatlami gipskarton KNAUF-qoplamalar) bilan qoplangan po’lat profil karkasdan yasalgan;
• karkas perimetr bo’yicha qurilish konstruksiyalariga mahkamlanadi va o’z navbatida qattiq konstruksiya hosil qilib, karkasga burama mixlar  bilan mahkamlanadigan gipskarton qoplamalar va plitalar uchun yuk ko’taruvchi qism hisoblanadi;
• o’tda yonmas qoplama pardevorning faqat bir tomonidan talab etilgandagina omixta qoplama qo’llaniladi.
S 132 komplekt tizimining barcha elementlari zamonaviy texnologiyalar boʻyicha ishlab chiqariladi, jiddiy sifat nazorat oʻtkaziladi, muayyan vazifaga yoʻnaltirilgan boʻlib, komplekt tizim tarkibida uzoq foydalanish jarayonida butun konstruksiyaning mustahkamligini taʼminlaydi.
Bir qatorli poʻlat karkasda mineral paxta toʻldirilib, bir tomoni ikki qatlam gipskarton qoplamalardan va boshqa tomoni omixta qoplama (tashqi qatlami – KNAUF-Fayerbord, ichki qatlami – gipskarton KNAUF-qoplama) bilan qoplangan pardevor

Перегородка на одинарном стальном каркасе с минераловатным заполнением, с двухслойной обшивкой из гипсокартонных листов с одной стороны и комбинированной обшивкой с другой стороны.
• Масса 1 кв. м – около 45 кг;
• максимальная высота перегородки – до 9 м*;
• толщина перегородки – от 100 до 150 мм;
• индекс звукоизоляции, Rw – до 58 дБ;
• предел огнестойкости – EI 90.
• (1) Плита КНАУФ-Файерборд - 1,0 м2;
• (2) КНАУФ-лист (ГСП-А, ГСП-Н2, ГСП-DF) 12,5 мм - 3,0 м2;
• (3) КНАУФ-профиль ПН 50×40 (75×40, 100×40) - 0,7 пог. м;
• (4) КНАУФ-профиль ПС 50×50 (75×50, 100×50) - 2,0 пог. м;
• (5) Минераловатная плита КНАУФ Инсулейшн Nobasil - 1,0 м2;
• (6) Шуруп TN 25 - 13 [14] шт.;
• (7) Шуруп TN 35 - 29 [30] шт.;
• (8) Шпаклевка КНАУФ-Фуген для гипсокартонных листов - 1,0 [1,5] кг;
• (9) Шпаклевка КНАУФ-Унифлот для плит КНАУФ-Файерборд - 0,3 кг;
• (10*) Бумажная армирующая лента для стыков гипсокартонных листов - 0,75 пог. м;
• (11) Лента армирующая - 0,75 пог. м;
• (12) Дюбель-гвоздь 6×40 - 3,0 шт.;
• (13) Лента уплотнительная - 1,2 пог. м;
• (14*) КНАУФ-профиль ПУ - ** шт.
Комплектная система КНАУФ С 132 представляет собой полный комплект специально подобранных материалов, необходимых для создания перегородки с двухслойными обшивками из гипсокартонных КНАУФ-листов (ГКЛ) и плит КНАУФ-Файерборд на одинарном стальном каркасе.
Перегородки поэлементной сборки являются ненесущими конструкциями.
• плита КНАУФ-Файерборд;
• стальные профили направляющий ПН и стоечный ПС.
• перегородка состоит из профильного стального каркаса, обшитого с одной стороны гипсокартонными КНАУФ-листами (ГКЛ) в два слоя и комбинированной обшивкой с другой стороны (наружный слой – КНАУФ-Файерборд, внутренний слой – гипсокартонные КНАУФ-листы);
• каркас по периметру крепится к строительным конструкциям и является несущей частью для гипсокартонных листов и плит, которые в свою очередь крепятся к каркасу шурупами, образуя жесткую конструкцию;
• комбинированная обшивка применяется для случаев, когда применение негорючей обшивки требуется только с одной стороны перегородки.
Все элементы комплектной системы С 132 производятся по современным технологиям, проходят строгий контроль качества, функционально ориентированы и в составе комплектной системы обеспечивают надежность всей конструкции в процессе длительной эксплуатации.
Перегородка на одинарном стальном каркасе с минераловатным заполнением, с двухслойной обшивкой из гипсокартонных листов с одной стороны и комбинированной обшивкой с другой стороны (наружный слой – КНАУФ-Файерборд, внутренний слой – гипсокартонные КНАУФ-листы)
КНАУФ-Файерборд применяется в качестве огнезащитного облицовочного материала в каркасно-обшивных конструкциях перегородок, облицовок стен и подвесных потолков на путях эвакуации и в зальных помещениях в зданиях различного функционального назначения, этажности и вместимости, в других строительных конструкциях, где, согласно требованиям пожарной безопасности предусмотрено применение негорючих строительных материалов (НГ) класса пожарной опасности КМ0. Данные требования приведены в табл. 28 и 29 Приложения к Федеральному закону Российской Федерации от 22 июля 2008 г. N 123-ФЗ "Технический регламент о требованиях пожарной безопасности".
КНАУФ-Файерборд – это оптимальный вариант отделки технических помещений, особенно тех мест, где есть повышенный риск возникновения огня: котельные, мастерские, гаражи, зоны дымоходов и т.д. Стены из этого материала призваны локализовать пожар в одном помещении и не дать пламени вырваться наружу.
В Европе КНАУФ-Фаейрборд используется уже много лет. Его широко применяют для отделки запасных выходов в офисных и торговых центрах: там, где проходят пути эвакуации. Кроме того, он может применяться в качестве дополнительной негорючей облицовки, которая крепится к уже существующим конструкциям стен.
Главная задача плит "КНАУФ-Файерборд" – сдержать распространение огня, и, тем самым, обеспечить эвакуацию людей. На сегодня из всех представленных на рынке негорючих материалов только он доказал свою эффективность в борьбе с пламенем. При этом, важно, что КНАУФ-Файерборд является абсолютно безопасным экологическим материалом.
Принципиальное отличие поведения плит КНАУФ-Файерборд от других листовых гипсовых изделий в условиях стандартных огневых испытаний заключается в том, что после выпаривания кристаллизационной влаги из гипсового сердечника изделие не трескается и не разрушается более длительное время.
Помимо усиленного гипсового сердечника, это достигается наличием негорючего стеклохолста, который выполняет функции огнестойкого армирующего каркаса изделия. Это свойство плит "КНАУФ-Файерборд" обеспечивает более высокую огнестойкость конструкций на их основе.